Fabrika Havalandırması

Fabrika Havalandırma Sistemleri Nedir?

Fabrikalar çok sayıda işçinin bir arada çalıştığı ortamlar olduğu için çalışan makinelerden çıkan partiküllerin doğru havalandırma sistemi ile emilerek dış ortama atılması gerek insan sağlığı ve çevre bakanlığı yönetmeliklerince önem arz etmektedir.

Fabrikalarda En Çok Kullanılan Havalandırma Yöntemleri:

davlumbaz havalandırma

Davlumbaz Havalandırması

Fabrikalarda genellikle makinelerin üst kısımlarına konumlandırılan ve ihtiyaç duyulan ölçü ve özelliklerde özel olarak üretilmesi ve yeterli ise mevcut havalandırma hattına bağlanması gerekir. Mevcut havalandırma hattının kapasitesi dolu ise, ayrıca yeni bir hat ve fana bağlanması gerekmektedir.

 

Çatı Tipi Fan Havalandırma

Çatı tipi fanlar kanal bağlantılı ve direk tavana monte edilerek kullanılabilir. Ekonomiktir. Serbest atış sistemli çalışmaktadır.Genellikle Açık alanlarda, basınç ortamlarında, depo, tekstil gibi alanların havalandırmasında kullanılır. Alan tasarrufu açısından önemlidir.2 çeşit çatı tipi fan sistemi bulunmaktadır:  Yatay çıkış ve Dikey Çıkış

 

sulu filtre sistemi

Sulu Filtre Sistemi Havalandırma

Sulu filtrenin kullanım amacı ortamdan atılan duman ve koku gibi partiküllerin çevreye atılmadan yıkanması ve bu sayede arındırılarak atılmasını sağlamasıdır.

toz toplama sistemleri

Toz Toplama Sistemi

Endüstride genellikle talaşlı imalat, ilaç üretimi, demir-çelik üretimi, metal işleme, kaynak işleri, seramik işleme gibi yani üretiminde zerrecik | parçacık çıkan endüstrinin her alanında Toz Toplama Sistemi kullanılması gerekir.

Fabrika Havalandırması

Fabrika Havalandırma Sistemi

Ortama taze hava girişinin sağlandığı ve ortamda bulunan kirli havanın dışarıya atılmasını sağlayan sistemler bütününe Havalandırma Sistemi denir.

Havalandırma sistemlerinin genel mantığı kötü havadan arınmaktır. Kötü hava insan sağlığına oldukça zararı olabilecek hastalıkların oluşumuna sebebiyet vermektedir. (Akciğer hastalıkları, Kalp Hastalıkları, Astım, KOAH, Verem vs)

YUKARI Call Now Button0532 494 5812 Ücretsiz Keşif